ANNALES UNIVERSITATIS PAEDAGOGICAE CRACOVIENSIS. STUDIA LINGUISTICA
ISSN 2083-1765
Rocznik naukowy Katedry Lingwistyki Kulturowej i Komunikacji Społecznej oraz Katedry Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej wydawany przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (do 30 września 2023 roku - Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie).
- Indeksowany w bazach: DOAJ, ERIH PLUS, CEEOL, CEJSH, Index Copernicus, Google Scholar, BazHum, Polska Bibliografia Naukowa (PBN), Biblioteka Nauki, Most Wiedzy
- Dostępny w zasobach: Pedagogicznej Biblioteki Cyfrowej, Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej, Repozytorium Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Federacji Bibliotek Cyfrowych
Głównym celem czasopisma jest upowszechnianie wyników badań obejmujących wielorakie zjawiska i problemy polszczyzny w ujęciu synchronicznym i diachronicznym oraz przyjmujących perspektywę pragmalingwistyczną, kognitywną, socjolingwistyczną, etnolingwistyczną, dialektologiczną, stylistyczną, onomastyczną, semantyczną, translatoryczną, glottodydaktyczną lub mediolingwistyczną. W zgłaszanych tekstach obligatoryjnie musi dominować perspektywa językoznawcza. Przyjmujemy opracowania, których przedmiotem opisu jest polszczyzna i/lub stanowi ona punkt wyjścia do ujęć kontrastywnych.
Upowszechniane w czasopiśmie treści są adresowane przede wszystkim do badaczy-lingwistów, zarówno polskich, jak i zagranicznych, a także do reprezentantów innych dyscyplin humanistycznych.
Do publikacji w czasopiśmie przyjmowane są teksty napisane w języku polskim i angielskim, w uzasadnionych przypadkach także w innych językach słowiańskich i kongresowych.
Od numeru XIX Redakcja przyjęła następujące zasady:
- nie są przyjmowane opracowania dotyczące wyłącznie innych języków bez odniesienia do polszczyzny;
- Autor/Autorka (samodzielnie lub we współautorstwie) może zgłosić maksymalnie jeden artykuł raz na dwa lata.
Czasopismo w lata 2019-2020 było objęte programem "Wsparcie dla czasopism naukowych". Aktualna punktacja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego: 70.